Facebook bez prohlížeče: Tipy na nejlepší programy

Zdá se, že IM protokolům jako je ICQ, Miranda či QIP pomalu začíná docházet dech. Může za to především úspěch Facebooku, který nabízí totéž. Rychlá komunikace zdarma.

Programů, které splňují uvedené podmínky tedy podporu Facebook chatu, je desítky. Zaměříme se jen na pár, které jsou v něčem lepší než ostatní.

Digsby

Velmi šikovný prográmek, který podporuje širokou škálu všemožných i nemožných protokolů. Od populárního ICQ, Jabberu či právě Facebook Chatu až po Google Talk nebo MSN.

Mimo klasickou rychlou komunikaci (IM – instant messaging) může sloužit Digsby i jako mail klient. Podpora Gmailu nebo Hotmailu je samozřejmostí. V případě jiných je nastavení jednoduché, probíhá přes POP3 a SMTP servery, které jsou klasicky uvedeny u mailu.

Digsby umožňuje procházet statusy přátel z Facebooku nebo Twitteru.

Co jistě ocení každý, nejen student, je možnost odeslání SMS.

Chcete-li skvělý komunikační program, který odbude i povinnost, kterou čtení mailů u mnoho lidí je, pak Disby je ideální společník.

Disby zabírá cca 30 MB a stáhnout lze na webu digsby.

ICQ

Kdo zná ICQ 6 bude po nainstalování sedmičky překvapen. Populární ICQ změnil design a zpracování je taktéž nové. Přibyla samozřejmě nutnost dnešní doby – podpora sociálních sítí.

Přímo z “ajska” můžete psát své myšlenky na zeď, komentovat ostatní nebo chválit je “Líbí se mi”. Totéž platí u tweetování. Pro fotografy je zde podpora Flickru. Kdo nedá dopustit na klasické ICQ, si ho užije i zde.

SMS stejně jako v předešlých verzích je funkční.

Kdo chce další stupeň ICQ, pak stahujte. Škoda jen, že je v programu nepříjemná blíkající reklamní část, snad jediný větší mínus.

QIP Infium

Příznivci QIPu často nadávají na ICQ, které nazývají balast na reklamě. Naopak druhá strana barikády se směje, když jim tvůrci ICQ ostřihnou přístup. Pojďme si ukázat, jak QIP jde s dobou a jeho pohled na sociální sítě.

QIP nabízí nejen komunikaci přes Facebook chat, ale i podporu ICQ nebo Jabberu. V případě komunikace s někým kdo má výše zmíněné ICQ, může nastat problém s diakritikou – posílání zpráv ruskou azbukou, záměna písmen, nefunkční přenosy souborů.

QIP nabízí mnoho pluginů – doplňků. Mezi nimi například TV program, počasí nebo RSS čtečka, zároveň čtení mailů.

Kdo chce alternativu od klasického “ajska” je QIP zřejmě ideální, nabízí hry a podobné “blbinky”. Stahovat můžete přes Slunečnici.

Ostatní?

Kdo si nevybral z článku může vybírat z další řady programů. Miranda, Trillian nebo klient PSI. Každý si může vybrat podle svého.

A co používáte pro Facebook? Dáte přednost klasickému zpracování přes prohlížeč nebo používáte některý z klientů?